Archyvinė tinklalapio versija Prezidento Rolando Pakso kadencijos metu (2003 02 26–2004 04 06)

English version
Prezidento veikla
Kalbos
Pranešimai spaudai
Vizitai
Respublikos Prezidentas
Biografija
Prezidento institucija
Istorija
Teisinė aplinka
Prezidento rūmai
Istorija
Virtuali ekskursija

Respublikos Prezidento kreipimasis į visuomenę

2004.03.25

Mielieji Lietuvos žmonės,

Šį vakarą vėl kreipiuosi į Jus. Jaudinuosi ir jaučiu didžiulę atsakomybę. Kalbėsiu tiesiai ir atvirai.

Vakar galėjau padaryti lemtingą klaidą: visuomeniniu patarėju priimti buvusį rėmėją Jurijų Borisovą.

Suprantu, kad šis mano veiksmas šokiravo daugelį iš Jūsų ir sukėlė sąmyšį Jūsų mintyse. Patyriau, jog mano poelgį sunku suprasti ir tiems, kurie tikėjo ir tiki manimi.

Šį savo žingsnį galbūt galėčiau pateisinti nebent nepaprastai didele pastarųjų mėnesių įtampa. Nesiteisinu, bet privalau paaiškinti savo veiksmų motyvus.

Brangieji,
Prieš metus, laikydamas ranką ant Konstitucijos, aš prisiekiau Jums, Tautai. Nors tai buvo labai dramatiški man metai, esu įsitikinęs, kad jokiais savo veiksmais priesaikos nesulaužiau ir valstybės interesų neišdaviau.

Tačiau šiandien yra susiklosčiusi tokia situacija, kai jau neužtenka patikinimo, net paties nuoširdžiausio, jog į rinkimus mane vedė ne valdžios troškimas, o noras dirbti savo šaliai ir tikėjimas, kad pakaks jėgų šiam tikslui įgyvendinti.

Deja, neįžvelgiau, kaip klostysis visi įvykiai. Nesitikėjau, kad jau pačioje kadencijos pradžioje patirsiu tokį pasipriešinimą.

Neįvertinau ir mane parėmusio Jurijaus Borisovo. Rinkimų kampanijos metu nespėjau pažinti šio žmogaus. Neįžvelgiau, kad už šio verslininko deklaruotų kilnių siekių, paremiant mane padėti visiems Lietuvos žmonėms greičiau išbristi iš vargo, slypi ir sudėtingi žmogaus prigimties, ir jo charakterio vingiai.

Suvokdamas dabartinės situacijos sudėtingumą, aš vis dėlto noriu vertinti ją žmogiškumo matais.

Jurijus Borisovas per pastaruosius mėnesius patyrė didžiulių išbandymų, visų pirma todėl, kad rėmė mano rinkimų kampaniją: iš jo atimta pilietybė, jam gresia išsiuntimas iš Lietuvos, kurioje jis užaugo, turėjo verslą ir laimingą šeimą.

Jurijaus Borisovo aviakompanija “Avia Baltika” šiandien praktiškai sužlugdyta, atleidžiami ir be pragyvenimo šaltinio lieka darbuotojai, valstybė netenka didžiulių mokesčių.

Į kampą įvarytas žmogus gali tapti klusniu įrankiu kieno nors rankose. Toks asmuo gali kalbėti ar daryti viską, kas jam bus patarta ar liepta.

Pastarosiomis dienomis Jurijus Borisovas nedviprasmiškai leido man suprasti, kad prieš mane, jeigu nepriimsiu jo į visuomeninio patarėjo pareigas, gali būti panaudota mane neva kompromituojanti medžiaga.

Gailiuosi, kad tomis dienomis, savo mintyse ieškodamas kompromiso tarp žmogiškumo ir pareigos, ilgai delsiau ir dvejojau.

Apgailestauju dėl emocijomis paremto pirminio sprendimo. Vertinu jį kaip didžiulės įtampos pasekmę. Apmąstęs tai, kas įvyko, suvokiu padaręs didelę klaidą. Ją ištaisiau, nepaisydamas to, kas manęs laukia ateityje.

Ne visada lengva atsiriboti nuo praeities, kuri, susipynusi žmogiškaisiais ryšiais, niekada nebūna vienspalvė.

Šiandien aš tai darau palengvėjusia sąžine. Atsiriboju nuo Jurijaus Borisovo ir neketinu toleruoti jokių spaudimo formų nei valstybės, nei mano, nei mano šeimos atžvilgiu.

Noriu nubrėžti aiškią liniją tarp tų klaidų, kurios padarytos praeityje, ir darbų, kuriuos, kaip esu įsitikinęs, galiu ir privalau atlikti.

Nuoširdžiai atsiprašau visų, kuriuos įskaudino mano poelgis. Tikiuosi Jūsų atleidimo ir žmogiško supratimo. Savo likimą atiduodu į Jūsų rankas.

Lietuvos Respublikos Prezidentas

Rolandas Paksas

Paruošė Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.